Vysvětlení pojmů
Slovníček pojmů
Níže jsou vysvětlené postupy, slovní pojmy, tak aby si každý návštěvník webu, náš budoucí klient mohl udělat obrázek a tom, co je vše nutné a potřebné v rámci žádosti o změnu využití pozemku.

Co je zastavěné území
Zastavěné území je území vymezené územně plánovací dokumentací nebo postupem podle stavebního zákona (viz § 59 a 60 SZ). Nemá-li obec takto vymezené zastavěné území, je zastavěným územím zastavěná část obce vymezená k 1.9.1966 (viz také „intravilán“).

Definice stavebního pozemku
Podle Stavebního zákona (183/2006 Sbírky zákonů ČR), konkrétně § 2, odstavce 1 a písmene b) je stavebním pozemkem pozemek nebo jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním rozhodnutím, společným povolením, kterým se stavba umisťuje a povoluje, anebo regulačním plánem.


Vynětí p ůdy ze ZPF
Vynětí půdy ze ZPF (Zemědělského půdního fondu) znamená vyjmutí určitého pozemku z kategorie, která je určena pro zemědělské účely. Půda, která je součástí ZPF, je chráněná a její využívání je zaměřeno na zemědělskou produkci, tedy například pěstování plodin nebo chov zvířat.
Pokud někdo chce na této půdě stavět budovu nebo ji využít pro jiný účel, než je zemědělství, musí požádat o vynětí z tohoto fondu. Tento proces podléhá schválení příslušnými orgány, aby se zajistilo, že využití půdy bude v souladu s územním plánováním a že nebudou negativně ovlivněny přírodní a ekologické podmínky.
Souhlas není třeba...
Souhlas s odnětím půdy ze ZPF (Zemědělského půdního fondu) není potřeba v několika konkrétních případech, které jsou stanoveny zákonem. Nejčastějšími situacemi, kdy není souhlas potřeba, jsou:
-
Změna využití půdy pro veřejně prospěšné účely –
-
Zemědělské účely – Pokud jde o změnu využití, která stále souvisí se zemědělskou činností.
-
Půda nižší hodnoty – Pokud půda není vysoce kvalitní.
-
Malé plochy nebo dílčí změny – V některých případech může být odnětí schváleno bez souhlasu, pokud jde o velmi malé plochy, které nejsou klíčové pro zemědělskou výrobu nebo ekologické rovnováhy.
V jiných případech, kdy je plánováno odnětí větších ploch půdy nebo změna využití, je souhlas s odnětím ze ZPF nutný a proces schvalování zahrnuje i ekologické a environmentální posouzení.



Souhlas je nutný....
Souhlas s odnětím půdy ze ZPF je nutný v případech, kdy plánované využití půdy bude mít výrazný vliv na zemědělskou produkci nebo ekologické podmínky. Konkrétně to zahrnuje následující situace:
-
Změna využití půdy na jiné než zemědělské účely
-
Výstavba na vysoce kvalitní zemědělské půdě – Pokud jde o půdu, která je hodnocena jako kvalitní pro zemědělskou produkci.
-
Rozsáhlejší změny v užívání půdy – Pokud se jedná o větší plochy půdy, které by mohly ovlivnit krajinný ráz, biodiverzitu nebo ekologickou rovnováhu v dané oblasti.
-
Zemědělská půda v chráněných oblastech – Pokud jde o půdu, která je součástí chráněného území.
V každém případě se posuzuje, jaký vliv bude mít změna využití půdy na zemědělství, krajinu a životní prostředí. Pokud je plánované odnětí půdy v souladu s těmito pravidly, může být souhlas udělen.
Kdy se vydává souhlas
Souhlas s vyjmutím půdy ze ZPF (Zemědělského půdního fondu) se vydává v následujících situacích, kdy je plánováno změnit využití půdy, která je součástí ZPF, a to za specifických podmínek stanovených zákonem. Konkrétně se souhlas vydává v těchto případech:
-
Výstavba staveb pro jiné než zemědělské účely.
-
Změna využití půdy na stavby veřejně prospěšné – Když je potřeba vyjmout půdu pro stavby, které jsou nezbytné pro veřejný zájem.
-
Půda s nižší zemědělskou hodnotou – Pokud je půda hodnocena jako méně kvalitní pro zemědělskou výrobu.
-
Vyjmutí z důvodu ochrany krajinného rázu nebo ekologických důvodů – V případě, že změna využití půdy bude mít pozitivní efekt na krajinný ráz nebo ekologické podmínky.
-
Stavby a projekty spojené se zemědělstvím.
Pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky a neexistují závažné ekologické nebo zemědělské důvody proti vyjmutí, souhlas s vyjmutím půdy bude vydán.


Kde žádat o vyjmutí půdy
-
Žádost: Subjekt, který žádá o vyjmutí půdy ze ZPF, musí podat žádost na příslušný krajský úřad nebo jiný orgán odpovědný za správu ZPF.
-
Posouzení: Úřady posuzují vliv vyjmutí na zemědělství a životní prostředí, včetně ekologických a krajinných aspektů.
-
Odborné posudky: Může být vyžadováno vypracování odborných posudků a analýz, které prokáží, jaký vliv bude mít změna využití půdy.
§ 109 zákona č.283/2021Sb.
§ 109
Rozhodnutí o změně
(1) Nejde-li o změnu územního rozvojového plánu pořizovanou na základě změny politiky územního rozvoje nebo nejde-li o změnu pořizovanou na základě zprávy o uplatňování, schvalující orgán rozhoduje o pořízení změny z vlastního podnětu nebo z podnětu
a) oprávněného investora,
b) ministerstva, jiného ústředního správního úřadu nebo rady kraje v případě územního rozvojového plánu, není-li změna podmíněna změnou politiky územního rozvoje,
c) orgánu veřejné správy v případě zásad územního rozvoje, územního plánu nebo regulačního plánu,
d) organizace podle horního zákona, v případě zásad územního rozvoje,
e) občana obce nebo osoby, která má vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemku nebo stavbě na území obce v případě územního plánu nebo regulačního plánu.
(2) Podnět na pořízení změny podle odstavce 1 se podává v případě územního rozvojového plánu u ministerstva, v ostatních případech u příslušného schvalujícího orgánu a obsahuje
a) údaje umožňující identifikaci navrhovatele podnětu, včetně uvedení skutečnosti prokazující, že je oprávněn podat podnět na pořízení změny územně plánovací dokumentace,
b) název územně plánovací dokumentace, kterou navrhuje změnit,
c) předmět změny a důvody pro její pořízení,
d) návrh úhrady nákladů uvedených v § 91 odst. 1 a § 92.
(3) Podnět může dále obsahovat návrh zadání změny a nejde-li o změnu regulačního plánu také
a) stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody podle zákona o ochraně přírody a krajiny k navrhovanému obsahu změny územně plánovací dokumentace, ve kterém uvede, zda je možné vyloučit významný vliv na evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast,
b) stanovisko příslušného úřadu k navrhovanému obsahu změny územně plánovací dokumentace, ve kterém i s přihlédnutím ke stanovisku orgánu ochrany přírody podle písmene a) uvede, zda má být návrh změny posuzován z hlediska vlivů na životní prostředí, popřípadě stanoví podrobnější požadavky podle § 10i zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
(4) Obsahové náležitosti zadání změny územně plánovací dokumentace stanoví prováděcí právní předpis.
(5) Obsahuje-li podnět na pořízení změny náležitosti podle odstavce 3, předá jej schvalující orgán bezodkladně pořizovateli, v ostatních případech se podnět vyhodnotí postupem podle § 107 odst. 2 písm. f).
